Sport to z założenia współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja (wg określonych reguł) prowadzona zgodnie z zasadami fair play oraz dążenie do osiągania jak najlepszych wyników, podejmowane także m.in. w celu rekreacji i doskonalenia własnych cech fizycznych.
Wyraża się przez ćwiczenia uprawiane wg określonych zasad. Sprzyja zachowaniu zdrowia oraz rozwija cechy osobowości, m.in.: wytrwałość, silną wolę, zdyscyplinowanie, poczucie solidarności i koleżeństwa. W sporcie wyczynowym celem nadrzędnym jest osiąganie możliwie jak najlepszych wyników na zawodach różnego szczebla o zasięgu regionalnym, krajowym, światowym czy olimpijskim.
We współczesnym świecie sport jest uprawiany przez szerokie rzesze ludzi oraz stanowi formę powszechnego widowiska, angażującego emocjonalnie miliony kibiców. Sport jest ważnym czynnikiem integrującym różne środowiska społeczne, o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.
.
Rywalizacja sportowa odbywa się w następujących kategoriach:
Taneczne kategorie wiekowe:
– dzieci (do 9 lat), (10-11)
– juniorzy (12-13), (14-15)
– młodzież (16-17)
– dorośli I (18-24)
– dorośli II (25-34)
– senior I – młodszy partner ma co najmniej 30 lat, starszy 35)
– senior II – młodszy partner ma co najmniej 40 lat, starszy 45)
– senior III – młodszy partner ma co najmniej 50 lat, starszy 55)
– senior IV – młodszy partner ma co najmniej 60 lat, starszy 65)
W kategoriach: dzieci, juniorzy, młodzież istotny jest wiek starszego partnera; w przypadku kategorii dorosłych i seniorów istotny jest wiek młodszego partnera.
.
Klasy sportowe:
– Klasy Amatorskie
okręgowe G,F, E, D, C,
ogólnopolskie B, A,
międzynarodowa S (A international)
– Profesjonaliści
międzynarodowa S (A international)
.
Style taneczne
.
DEFINICJA SPORTU
USTAWA z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 1. Ustawa określa zasady uprawiania i organizowania sportu.
Art. 2. 1. Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
1a. Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego.
2. Sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną.
TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY TANIEC SPORTOWY